RCF LF21X451 Speaker Woofer 21 Inch 8 Ohm 4000 Watt
Chat Penjual RCF
Pengiriman Cepat
100% ORIGINAL
Pengiriman Cepat
HARGA Kompetitif
GARANSI Resmi
AFTERSALES Service
Description
The LF21X451 low frequency transducer is the result of many years of R&D developments with the goal of creating new levels of professional audio performance standards. This products features advancements and improvements in all the key areas of transducer technology. Incredibly linear frequency response characteristics, the highest power handling of any comparable transducer, the lowest power compression. The LF21X451 features a fibre loaded cone assembly along with a high excursion triple roll, constant geometry surround: this combination provides remarkable strength and a peak to peak maximum excursion of 54 mm. The new dual forced hyper-venting system guarantee a very efficient voice coil ventilation for minimum power compression and incredible power handling.
FEATURES
  • 4,5 – inch fiberglass Inside/Outside copper voice coil
  • 4000 Watt continuous program power handling
  • 97 dB Sensitivity
  • 28 Hz – 1 kHz Frequency range
  • Dual-forced air ventilation for minimum power compression
  • Dual spider designed with silicon based damping control
  • BL of 30.5 Txm to provide a faster and accurate low frequency
SPECIFICATIONS
  • GENERAL SPECIFICATIONS
  • Nominal Diameter:
  • 21 inch / 533 mm
  • Rated Impedance:
  • 8 ohm
  • Program Power (watt):
  • 4000 W
  • Power handling capacity:
  • 2000 W
  • Sensitivity:
  • 97.0 dB
  • Frequency range:
  • 28 – 1000 Hz
  • Effective piston diameter:
  • 470 mm / 18.5 inch
  • Max. Excursion Before Damage:
  • 54 mm / 2.13 inch
  • Minimum Impedance (ohm):
  • 6.7 ohm
  • Voice Coil Diameter:
  • 4.5 inch / 114 mm
  • Voice Coil Winding Material:
  • Copper
  • Voice Coil Length:
  • 34 mm / 1.34 inch
  • Number of layers:
  • 2
  • Kind of layers:
  • inside/outside
  • Top Plate Thickness:
  • 15 mm / 0.59 inch
  • Cone Design:
  • Curved
  • Surround Material:
  • Polycotton
  • Surround Design:
  • Triple roll
  • Magnets:
  • Ceramic
  • Dual-force air ventilation:
  • Yes
  • Spider:
  • Dual with silicon based damping control
  • THIELE – SMALL PARAMETERS
  • Resonance frequency (Fs):
  • 28 Hz
  • DC resistance (Re) (ohm):
  • 5.40 ohm
  • Mechanical factor:
  • 6.90 Qms
  • Electrical factor:
  • 0.39 Qes
  • Total factor:
  • 0.37 Qts
  • Bl factor (Bl) (T x m):
  • 30.50 T x m
  • Effective moving mass (Mms):
  • 355.0 g
  • Equivalent Cas air loaded (Vas):
  • 385.0 liters
  • Effective piston area (Sd):
  • 0.170 m2
  • Max. linear excursion (Xmax):
  • 14 mm
  • Voice coil inductance @ 1kHz (Le1k):
  • 2.90 mH
  • Half-space efficency (Eff):
  • 2.20%
  • MOUNTING INFORMATION
  • Overall diameter:
  • 547 mm / 21.54 inches
  • Bolt circle diameter:
  • 527 mm / 20.75 inch
  • Bolt hole diameter:
  • 7 mm / 0.28 inch
  • Front mount baffle cut-out:
  • 512 mm / 20.16 inch
  • Rear mount baffle cut-out:
  • 512 mm / 20.16 inch
  • Volume occupied by the driver:
  • 6.5 liters / 0.26 ft3
  • STANDARD COMPLIANCE
  • Safety agency:
  • CE compliant
  • SIZE
  • Height:
  • 245 mm / 9.65 inches
  • Diameter:
  • 547 mm / 21.54 inches
  • Weight:
  • 15.5 kg / 34.17 lbs
  • SHIPPING INFORMATION
  • Package Height:
  • 284 mm / 11.18 inches
  • Package Width:
  • 584 mm / 22.99 inches
  • Package Depth:
  • 604 mm / 23.78 inches